Anglonúbijská koza a moje začiatky

Anglonúbijská koza a moje začiatky

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

Túžba chovať zvieratá sa u mňa vyvíjala od mladého veku.

Kozy sme chovali vždy. Boli to však poväčšine kozy biele. Mliečne výrobky z kozieho mlieka  sú neodmysliteľnou súčasťou môjho života a možno práve preto ma to vždy ťahalo aj k chovu kôz.

Moje nadšenie z chovu sa prehĺbilo v odhodlanie, keď som po prvýkrát mal možnosť vidieť anglonúbijské kozy v Anglicku. Tieto zvieratá ma natoľko očarili, že som po mojom príchode hneď začal hľadať možnosť, ako sa k nim dostať aj u nás. No keďže v tom čase ich nik nechoval, resp, zopár  ľudí,  kvalita zvierat bola samozrejme veľmi nízka. Vtedy sme z chovateľskej nerozvážnosti urobili chybu, ktorá nás stála nemalé peniaze a zvieratá takto zakúpené boli žiaľ veľmi nízkej kvality, čo sa potvrdilo najmä druhým rokom, keď prišlo na dojenie. Zo sľubovaných 5 litrov kozy nenadojili ani 1,5 litra za deň a ich osud, resp. cesta bola jasná – museli preč!

Ale odstupom času, nebyť tejto zlej skusenosti, neviem, aký smer by nabral môj chov anglonúbií a čo by som teraz považoval za dôležité pri ich chove.

V súčasnosti chováme plemenné zvieratá zapojené do kontroly mliečnej úžitkovosti s pôvodmi z Nemecka, Holandska či Anglicka. Pri výbere kladiem dôraz na kozy, kde je predpoklad vyššej laktácie, ale zviera sa mi v prvom rade musí páčiť.

O týchto kozách sa narozprávalo kadečo a záujemcovia, ktorí sa ma na ne pýtajú, pri otázke dojivosti často zostávajú sklamaní, pretože dojivosť až 10litrov je veru aj na núbiu priam nemožná a osobne by som také zviera ani nechcel mať v chove, pretože kvantita ide žiaľ na úkor kvality.  Pri spomínanom objeme nádoja by mlieko malo nízke hodnoty tuku a bielkoviny, no a tým pádom by bolo takmer nepoužiteľné na výrobu mliečnych výrobkov – koza by dojila „bielu vodu“ a mala veľmi krátky život, pretože by ju to nadmerne vyčerpávalo.

Mojim cieľom je chovať také anglonúbijské kozy, ktoré sú zvyknuté na rozmary nášho počasia a tiež ich vyrovnaná  a dlhodobá laktácia spolu s ostatnými hodnotami mliečnej úžitkovosti zodpovedajú očakávaniam, no a v neposlednom rade pri pohľade na tieto ušľachtilé kozy každý videl, čo je to anglonúbijská koza.

Som členom:

* Klubu chovateľov anglonúbijskej kozy na Slovensku 

 

*zahraničným členom Klubu chovateľov anglonúbijskej kozy v Anglicku:

Anglo Nubian Breed Society v Anglicku

 

*zahraničným členom Zväzu chovateľov kôz v Anglicku

British Goat Society

 

a zahraničným členom Chovateľov zdrobnenej wyandotky oranžovej vlnite

Sonderverein orangefarbig-gebänderter Zwerg-Wyandotten

 


 

 

 

Ako to celé vlastne začalo...

Po dlhom hľadaní na internete som našiel chovateľov, ktorí sa venujú chovu týchto zvierat; týmto vlastne patrí moja veľká vďaka rodine Heegeovcov;  Sigi a Mario Heege z Heegefarm, ktorí mi umožnili, aby sa sen stal skutočnosťou.

Sigi & Mario, mein großes Bedanken für Ihre Hilfe, ein Traum ist in die Erfüllung eintreffen!

Začiatkom marca sa konečne narodili kozliatka, nemusím nikomu asi hovoriť, že som  predtým mailoval, hádam každý deň, či je už niečo nové :))

Príchodu prvých anglonúbijských kozičiek na  moju farmu predchádzalo veľmi veľa vybavovania, no tu mi osud do cesty privial ochotných ľudí - chovateľov, ktorým sa týmto chcem tiež poďakovať, a to  Petre Pajasovej a Rodine Medekovcov, ktorých ochotu si nadovšetko vážim!  

Názov farmy

názov farmy vznikol zo začiatočných písmen anglických slov, ktoré v sebe nesú základ toho, čím sa chce naša farma prezentovať, a to núbiami vynikajúcej kvality. NOE: Nubians Of Excellence

Charakteristika plemena

Anglonúbijská koza bola vyšľachtená v Anglicku, kde skrížili húževnaté plemená z Blízkeho východu a Afriky (Severný Sudán)

  

 s anglickými mliečnymi plemenami.

 

Prvé kozy "núbijské" (Jamunapari a Zairibi)

týmto názvom boli označované všetky kozy, ktoré mali znaky kôz z Blízkého, Stredného či Ďalekého východu.

 

                    Dojnica a cap  plemena Jamunapari  pôvodom z Indie

       

Koza Zairibi pôvodom z Afriky

 tvar lebky anglonúbisjkej kozy - klabonos, typický pre plemeno

foto zdroj: internet

Táto koza má povahu domáceho miláčika, je veľmi spoločenská, prítulná, zvedavá a v neposlednom rade, čo sa úžitkovosti týka patrí medzi najproduktívnejšie dojnice spomedzi kôz. Dojnica za laktáciu vyprodukuje až 1200l mlieka.

No tento údaj je len informatívny, pretože sa na Slovensku o týchto zvieratách už napísalo kadečo kvôli obchodovaniu s nimi, treba si uvedomiť, že každé zviera je individuálne a jeho výkonnosť sa odvíja od vrodených predispozícií aj od podmienok chovu, na čo treba dávať pozor a obzvlášť pri týchto kozách.

Anglonúbijská koza má dlhšiu dobu vývinu, čiže sa po prvýkrát pripúšťa na rozdiel od "našich" kôz až druhým rokom, ale nemusí to byť vždy pravidlom. Veľa záleží aj od celkového vývoja kozičky počas ruje.

Dospelá anglonúbijská koza váži 60-80 kg a cap 100-130 kg.

Mlieko anglonúbijských kôz je bez typického zápachu, vyniká vysokým podielom tuku až 6% s hodnotou bielkovín až 4,5%. Chovatelia týchto kôz používajú ich mlieko na výrobu syrov najvyššej kvality alebo lahodného tvarohu či jogurtov najmä vďaka vysokému tuku, ktorý dáva mlieku (ktoré je bez typického zápachu) smotanový charakter.

Domáci polotvrdý korenený anglonúbijský kozí syr Farmy NOE

Lahôdka - domáca anglonúbijská Parenica - údená

 

Cabra al Vino alebo "Opitá koza" - anglonúbijský syr naložený do španielskeho vína

 

 

 

otec pasie, no kozy to vidia inak smileycrying

 

Štatút chovu Farmy NOE: ŠĽACHTITEĽSKÝ CHOV

Zvieratá: plemenné, cap uchovnený a zapísaný do Plemennej knihy a všetky zvieratá sú pod stálym veterinárnym dozorom.

V chove sa u laktujúcich matiek vykonáva kontrola mliečnej úžitkovosti, ktorej výsledky sa aktualizujú ku koncu roka a dopĺňajú k profilom jednotlivých kôz.

Kozy sú pred pôrodmi monitorované                                                         

Fiene počas odpočinku wink

Fiene & Klomps